00-095 Warszawa, Plac Bankowy 2
sklep@klimaoutlet.pl
881 780 780

Dobór klimatyzacji

W letnie, gorące dni, kiedy temperatura wewnątrz niewiele odbiega od temperatury zewnętrznej, najprostszym sposobem na zapewnienie komfortu przebywania wewnątrz domu jest zakup klimatyzatora. Wybierając klimatyzator powinniśmy się kierować nie tylko wielkością pomieszczenia lecz również ilością urządzeń elektrycznych w pokoju, a także ilością przebywających tam osób oraz jakością izolacji ścian itp. Dla uproszczenia przyjmuje się, że: telewizor wydziela ok. 30-150 W energii cieplnej, komputer wydziela ok. 150-500 W energii cieplnej, wieża stereo wydziela ok. 50 W energii cieplnej, człowiek wydziela 100-200 W energii cieplnej.

 

Biorąc to wszystko pod uwagę, jak również specyficzne warunki pomieszczenia (nasłonecznienie, izolacja ścian) możemy dobrać klimatyzator przyjmując że w typowych warunkach będziemy potrzebować ok.1 kW mocy chłodniczej na 10 -20 m2 pomieszczenia (o średniej wysokości pomieszczenia 2,5 m).

 

KLIMATYZATOR o mocy 3,5kW wystarcza aby schłodzić/dogrzać nawet 50m2

 

POMIESZCZENIA DZIENNE – Jeśli są bardzo nasłonecznione powinniśmy wybrać urządzenie o mocy ok. 30 % większej od standardowego przeznaczonego do określonej powierzchni. Zawsze umieszczamy klimatyzator tak aby wydmuchiwane powietrze nie było skierowane na miejsca w których spędzamy dużo czasu (kanapy, stoły, łóżko, itp…). Pamiętajmy jednak że najnowsze urządzenia mają bardzo szeroki zakres regulacji kierunku wydmuchiwanego powietrza.

 

KLIMATYZATOR o mocy 4,2kW wystarcza aby schłodzić/dogrzać nawet 60m2

POKOJE/POMIESZCZENIA NA PODDASZACH – W przypadku poddaszy należy przyjąć moc klimatyzatora o 20-50% większą od standardowej, będzie to zawsze najcieplejsze pomieszczenie w budynku. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj i jakość izolacji na dachu, oraz kierunek w którym skierowane są okna (te od strony południowej zawsze będą miały większy wpływ na nagrzewanie się pomieszczenia).

 

KLIMATYZATOR o mocy 5,0kW wystarcza aby schłodzić/dogrzać nawet 70m2

 

KLIMATYZATOR o mocy 5,0kW wystarcza aby schłodzić/dogrzać nawet 70m2