Klimatyzator dwuczęściowy typu SPLIT

Montaż polega na umieszczeniu jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu które chcemy schłodzić, oraz na umieszczeniu jednostki zewnętrznej na zewnątrz budynku (możliwe jest zawieszenie jej na ścianie budynku, postawienie na dachu, balkonie). Następnie obydwie części są łączone za pomocą rurek miedzianych którymi popłynie czynnik chłodniczy.
Za pomocą pompy próżniowej usuwane jest z układu powietrze i wilgoć która może być przyczyną późniejszego uszkodzenia sprężarki klimatyzatora, a następnie całe urządzenie jest uruchamiane. W przypadku układów dłuższych niż 7 metrów konieczne jest uzupełnienie czynnika chłodniczego do odpowiedniego ciśnienia.
Ważnym elementem montażu jest również odprowadzenie skroplin z części wewnętrznej klimatyzatora, jest to czysta woda która skrapla się na zimnej części parownika. W przypadku montażu takiego klimatyzatora konieczne jest wywiercenie w ścianie zewnętrznej budynku otworu o średnicy około 7 cm którym poprowadzone są miedziane rurki.

Klimatyzator przenośny monoblok

Klimatyzator ten nie wymaga specjalistycznego montażu, jedyne co musimy zrobić to umieścić przewód którym wydmuchiwane jest gorące powietrze w uchylonym oknie, lub podłączyć go do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu.