Dobór urządzenia do pomieszczenia

W letnie, gorące dni, kiedy temperatura wewnątrz niewiele odbiega od temperatury zewnętrznej, najprostszym sposobem na zapewnienie komfortu przebywania wewnątrz domu jest zakup klimatyzatora.

Wybierając klimatyzator powinniśmy się kierować nie tylko wielkością pomieszczenia lecz również ilością urządzeń elektrycznych w pokoju, a także ilością przebywających tam osób oraz jakością izolacji ścian itp. Dla uproszczenia przyjmuje się, że:

– telewizor wydziela ok. 150 W energii cieplnej

– komputer wydziela ok. 150 W energii cieplnej

– wieża stereo wydziela ok. 50 W energii cieplnej

– człowiek wydziela 100-200 W energii cieplnej

Biorąc to wszystko pod uwagę, jak również specyficzne warunki pomieszczenia (nasłonecznienie, izolacja ścian) możemy dobrać klimatyzator przyjmując że w typowych warunkach będziemy potrzebować ok.1 kW mocy chłodniczej na 10 m2 pomieszczenia (o średniej wysokości pomieszczenia 2,5 m).

POMIESZCZENIA DZIENNE

Jeśli są bardzo nasłonecznione powinniśmy wybrać urządzenie o mocy ok. 30 % większej od standardowego przeznaczonego do określonej powierzchni. Zawsze umieszczamy klimatyzator tak aby wydmuchiwane powietrze nie było skierowane na miejsca w których spędzamy dużo czasu (kanapy, stoły, łóżko, itp…). Pamiętajmy jednak że najnowsze urządzenia mają bardzo szeroki zakres regulacji kierunku wydmuchiwanego powietrza.

POKOJE/POMIESZCZENIA NA PODDASZACH

W przypadku poddaszy należy przyjąć moc klimatyzatora o 50% większą od standardowej, będzie to zawsze najcieplejsze pomieszczenie w budynku. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj i jakość izolacji na dachu, oraz kierunek w którym skierowane są okna (te od strony południowej zawsze będą miały większy wpływ na nagrzewanie się pomieszczenia).

Rodzaje klimatyzatorów

KLIMATYZATOR TYPU SPLIT

Jest to klimatyzator składający się z dwóch lub więcej części, jedna z nich jest zamontowana na zewnątrz budynku, druga w pomieszczeniu które chcemy schłodzić. Klimatyzatory typu Split, choć wymagają montażu przez wykwalifikowanych fachowców oferują użytkownikom dużo większy komfort. Jednostka wewnętrzna pracuje bardzo cicho, a oprócz podstawowych funkcji chłodzenia, nawiewu i odwilżania mamy również możliwość taniego ogrzewania pomieszczenia w okresie jesienno-wiosennym. Najczęściej spotykamy urządzenia o mocy od 2 do 7 kW.

TYPOWE ZASTOSOWANIA:

Dzięki wyjątkowo cichej pracy mogą być stosowane w biurach, kawiarniach, restauracjach, mieszkaniach.

WARTO WIEDZIEĆ:

W najnowszych modelach powietrze jest nie tylko schładzane lub ogrzewane, lecz również wielo stopniowo filtrowane (filtry ekranowe, węglowe, plazmowe), niektóre z nich są również wyposażone w jonizator. Klimatyzatory typu split nie zapewniają jednak wymiany powietrza, zimne lub ciepłe powietrze jest jedynie wdmuchiwane.

PRZENOŚNE/MONOBLOK

Są to klimatyzatory składające się z jednej części. Odpływ ciepłego powietrza następuje poprzez przewód o średnicy ok. 13-15 cm którego wylot musi być wystawiony przez uchylone okno lub podłączony do kratki wentylacyjnej. Najczęściej spotykane moce klimatyzatorów tego typu wynoszą od 2 do 4,5 kW.

TYPOWE ZASTOSOWANIA:

Dzięki możliwości wygodnego przemieszczania są bardzo wygodne w wielopokojowych mieszkaniach lub biurach. Bez większego problemu można je szybko przenieść i uruchomić w niemal każdym pomieszczeniu.

WARTO WIEDZIEĆ:

W przeciwieństwie do klimatyzatorów typu Split, klimatyzatory przenośne wentylują pomieszczenie, powietrze zużyte do schłodzenia chłodnicy jest następnie wydmuchiwane z pomieszczenia. Urządzenia wyposażone w programator dodatkowo zwiększający wygodę użytkowania.

Instalacja

KLIMATYZATOR DWUCZĘŚCIOWY TYPU SPLIT

Montaż polega na umieszczeniu jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu które chcemy schłodzić, oraz na umieszczeniu jednostki zewnętrznej na zewnątrz budynku ( możliwe jest zawieszenie jej na ścianie budynku, postawienie na dachu, balkonie). Następnie obydwie części są łączone za pomocą rurek miedzianych którymi popłynie czynnik chłodniczy.
Za pomocą pompy próżniowej usuwane jest z układu powietrze i wilgoć która może być przyczyną późniejszego uszkodzenia sprężarki klimatyzatora, a następnie całe urządzenie jest uruchamiane. W przypadku układów dłuższych niż 7 metrów konieczne jest uzupełnienie czynnika chłodniczego do odpowiedniego ciśnienia.
Ważnym elementem montażu jest również odprowadzenie skroplin z części wewnętrznej klimatyzatora, jest to czysta woda która skrapla się na zimnej części parownika. W przypadku montażu takiego klimatyzatora konieczne jest wywiercenie w ścianie zewnętrznej budynku otworu o średnicy około 7 cm którym poprowadzone są miedziane rurki.

KLIMATYZATOR PRZENOŚNY MONOBLOK

Klimatyzator ten nie wymaga specjalistycznego montażu, jedyne co musimy zrobić to umieścić przewód którym wydmuchiwane jest gorące powietrze w uchylonym oknie, lub podłączyć go do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu.