Dobór urządzenia do pomieszczenia

Dobór urządzenia do pomieszczenia

W letnie, gorące dni, kiedy temperatura wewnątrz niewiele odbiega od temperatury zewnętrznej, najprostszym sposobem na zapewnienie komfortu przebywania wewnątrz domu jest zakup klimatyzatora. Wybierając klimatyzator powinniśmy się kierować nie tylko wielkością pomieszczenia lecz również ilością urządzeń elektrycznych w pokoju, a także ilością przebywających tam osób oraz jakością izolacji ścian itp. Dla uproszczenia przyjmuje się, że: telewizor wydziela ok. 30-150 W energii cieplnej, komputer wydziela ok. 150-500 W energii cieplnej, wieża stereo wydziela ok. 50 W energii cieplnej, człowiek wydziela 100-200 W energii cieplnej.

Biorąc to wszystko pod uwagę, jak również specyficzne warunki pomieszczenia (nasłonecznienie, izolacja ścian) możemy dobrać klimatyzator przyjmując że w typowych warunkach będziemy potrzebować ok.1 kW mocy chłodniczej na 10 -20 m2 pomieszczenia (o średniej wysokości pomieszczenia 2,5 m).

POMIESZCZENIA DZIENNE – Jeśli są bardzo nasłonecznione powinniśmy wybrać urządzenie o mocy ok. 30 % większej od standardowego przeznaczonego do określonej powierzchni. Zawsze umieszczamy klimatyzator tak aby wydmuchiwane powietrze nie było skierowane na miejsca w których spędzamy dużo czasu (kanapy, stoły, łóżko, itp…). Pamiętajmy jednak że najnowsze urządzenia mają bardzo szeroki zakres regulacji kierunku wydmuchiwanego powietrza.

POKOJE/POMIESZCZENIA NA PODDASZACH – W przypadku poddaszy należy przyjąć moc klimatyzatora o 20-50% większą od standardowej, będzie to zawsze najcieplejsze pomieszczenie w budynku. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj i jakość izolacji na dachu, oraz kierunek w którym skierowane są okna (te od strony południowej zawsze będą miały większy wpływ na nagrzewanie się pomieszczenia).

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzator przenośny monoblokowy

Można go przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, ale korzystać z niego można jedynie w takim, w którym da się otworzyć okno i wystawić na zewnątrz jedną albo dwie rury. W klimatyzatorach tańszych zamontowana jest tylko jedna rura. Ogrzane powietrze jest przez nią wyrzucane na zewnątrz, a powietrze do chłodzenia pobierane jest z pomieszczenia. Wadą tego rozwiązania jest głośność urządzenia.Klimatyzatory przenośne to często jeszcze dość duże urządzenia zajmujące powierzchnię w pomieszczeniu, ale producenci starają się im nadawać coraz nowocześniejszy wygląd, dzięki czemu bez wstydu można postawić je w każdym miejscu w domu.

Klimatyzatory typu split (dwuczęściowe z jednostką zewnętrzną)

W mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurach i sklepach stosuje się je najczęściej, bo są nowocześniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu Każde takie urządzenie składa się z połączonych ze sobą dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, z których pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, druga odprowadza ciepło poza budynek. W jednostce wewnętrznej znajdują się tylko cicho pracujące elementy, w zewnętrznej – wszystkie głośne, dlatego wystawia się je na zewnątrz, dzięki czemu klimatyzator nie jest uciążliwy w codziennym życiu. Klimatyzatory typu multi split czyli takie w których do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Obydwie części klimatyzatora muszą być zasilane prądem o napięciu 230 V (zazwyczaj) i połączone są ze sobą za pomocą cienkich, miedzianych rurek. Rurki wyprowadza się przez otwór w ścianie zewnętrznej, a w pomieszczeniu prowadzi tak, by były jak najmniej widoczne. Można je zasłonić listwą przypodłogową. Do jednostki wewnętrznej musimy podłączyć rurkę do odprowadzania skroplin – jest ona wyprowadzona najczęściej na zewnątrz budynku. Są to jedyne elementy instalacji, które musimy zamontować wraz z klimatyzatorem.Wewnątrz możemy zainstalować panel naścienny, przypodłogowy , sufitowy lub kanałowy ( widoczne są tylko kratki nawiewne ).

Klimatyzatory typu split naścienny (dwuczęściowe z jednostką zewnętrzną)

To najpopularniejsze z klimatyzatorów typu split. Montuje się je najczęściej na ścianie pod sufitem. Mają zgrabną obudowę i niedużą moc – są przeznaczone do niewielkich pomieszczeń. Obecnie rynek oferuje oryginalne i ładne jednostki wewnętrzne, wielu producentów posiada w sprzedaży urządzenia w kolorystyce nie tylko białej ale również srebrnej, czarnej złotej, niebieskiej czy tez w formie obrazu. Dla zainstalowania takiego klimatyzatora w domu, mieszkaniu czy biurze jest ok 0,5 m2 wolnej ściany (ok.100cm x 50cm) w pomieszczeniu pod sufitem oraz 1 m2 wolnego miejsca na jednostkę zewnętrzną (ok.100cm x 100cm) na balkon,ścianie zewnętrznej lub dachu.

Instalacja

Montaż klimatyzatora typu split naścienny (dwuczęściowego z jednostką zewnętrzną)

Montaż polega na umieszczeniu jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu które chcemy schłodzić, oraz na umieszczeniu jednostki zewnętrznej na zewnątrz budynku ( możliwe jest zawieszenie jej na ścianie budynku, postawienie na dachu, balkonie). Następnie obydwie części są łączone za pomocą rurek miedzianych którymi popłynie czynnik chłodniczy.Za pomocą pompy próżniowej usuwane jest z układu powietrze i wilgoć która może być przyczyną późniejszego uszkodzenia sprężarki klimatyzatora, a następnie całe urządzenie jest uruchamiane. W przypadku układów dłuższych niż 7 metrów konieczne jest uzupełnienie czynnika chłodniczego do odpowiedniego ciśnienia. Ważnym elementem montażu jest również odprowadzenie skroplin z części wewnętrznej klimatyzatora, jest to czysta woda która skrapla się na zimnej części parownika. W przypadku montażu takiego klimatyzatora konieczne jest wywiercenie w ścianie zewnętrznej budynku otworu o średnicy około 7 cm którym poprowadzone są miedziane rurki.

Lokalizacja jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora

Jednostkę wewnętrzną umiejscawiamy w zależności od typu urządzenia ( naścienny – maksymalnie wysoko przy suficie na ścianie , podłogowy – podobnie jak grzejnik, kanałowy – w zabudowie, itd ). W katalogu producenta/importera można sprawdzić wymiar jednostki wewnętrznej i zewnętrznej co pozwoli na sprawdzenie czy w danym miejscu klimatyzator się zmieści. Zazwyczaj ( dla pomieszczeń do ok 50 m2 ) potrzeba ok 100 cm szerokości x 50 cm wysokości i 30 cm głębokości dla jednostek naściennych wewnątrz pomieszczenia i – ok 100 cm szerokości x 60 cm wysokości i 40 cm głębokości dla jednostek zewnętrznych. Pamiętajmy aby starać zaplanować montaż nawiewu tak aby w późniejszej eksploatacji nie narażać się na działanie strumienia powietrza. Czasami warto dopłacić do montażu i cieszyć się komfortem. Jednostkę zewnętrzną planujemy w miejscu możliwie najbliższym jednostki wewnętrznej (na balkonie,pod oknem, na daszku, itd). Bierzmy pod uwagę, że jej pracy towarzyszą wibracje i wynikający z nich pewien poziom dźwięku. Należy pamiętać jednak aby zostawić przestrzeń do wymiany powietrza aby zapewnić odpowiednią wymianę ciepła. Jednostka zewnętrzna może być zawieszona (tak aby nie zajmować miejsca) lub postawiona na specjalnych podstawach lub gumach. W razie potrzeby można ją zabudować i wykorzystywać np. jako stolik lub kwietnik.

Instalacja łącząca jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną

Klimatyzator dwuczęściowy wymaga niewielkiego otworu ( ok 4-5 cm ) na przewody łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną. Przez ścianę zewnętrzną trzeba przeprowadzić rury i przewody elektryczne ewentualnie odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej. Skropliny warto też odprowadzić do środka pomieszczenia lub do zbiornika na zewnątrz jeśli nie ma innej możliwości, Wykonanie odpowiednio dużego otworu w solidnym murze jest pracochłonne, jeśli nie używa się do tego specjalnej wiertarki z odpowiednio długim wiertłem. Wszystkie przewody można ukryć w wykonanych w ścianach bruzdach albo specjalnych listwach maskujących. Należy pamiętać że sama instalacja jest średnio plastyczna i nie układa się tak łatwo jak np przewody elektryczne. Maksymalna długość przewodów chłodniczych łączących jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną zazwyczaj nie przekracza 25 mb, jednak istnieją rozwiązania pozwalająca na ominięcie tego ograniczenia. Ważne jest również aby różnica poziomów pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną czyli długość instalacji w pionie nie przekraczała 115 metrów. Instalację można wykonać łącznie z dostawą klimatyzatora lub w przypadku prac budowlanych w obrębie pomieszczeń w 2 lub więcej etapach – w zależności od postępu prac wykończeniowych.

Zamówienie oraz ustalenie terminu i czasu trwania montażu

Po wyborze konkretnego modelu klimatyzatora i złożenia telefonicznie,  drogą mailową lub u naszego przedstawiciela zamówienia, ustalimy dogodny dla Ciebie termin montażu i dostawy urządzenia. W zależności od dostępności danego modelu urządzenia proces jego dostawy to od 1 dnia ( dostępne “od ręki” ) do nawet 1 miesiąca ( “na zamówienie” ). Sam montaż bez specjalnych utrudnień to 4-6 godzin pracy ( bez dojazdu ) ekipy 2 osobowej, jednak w przypadku napotkania utrudnień podczas prac może ten czas się wydłużyć. Również w przypadku prac 2 i więcej etapowych wymagających kilku przyjazdów harmonogram prac należy ustalać indywidualnie. Możesz również skorzystać z naszego systemu rezerwacji wybierając dzień i godzinę montażu. W określonym terminie ekipa monterska dostarcza urządzenia i rozpoczyna przygotowanie do montażu zabezpieczając najpierw pomieszczenia przed zanieczyszczeniem. Następuje mocowanie klimatyzatora, ułożenie instalacji, podłączenie odprowadzenia skroplin oraz podłączenie zasilania. Następnie wykonywane są prace przy instalacji freonowej którą trzeba odpowietrzyć za pomocą specjalnego sprzętu,  usunąć z niej wilgoć i ewentualnie napełnić czynnikiem chłodniczym. Obecnie aby montować urządzenia klimatyzacyjne należy posiadać stosowne uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego zarówno dla personelu jak i dla firmy.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny typu monoblock z rurą odprowadzającą powietrze

Klimatyzator ten nie wymaga specjalistycznego montażu, jedyne co musimy zrobić to umieścić przewód którym wydmuchiwane jest gorące powietrze w uchylonym oknie, lub podłączyć go do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu.

*wszystkie podane wyżej dane są orientacyjne i poglądowe.